Ceļvedis biljardā

Ceļvedis biljardā – svarīgākais par aizraujošo spēli

Photo by Freddy G on Unsplash

Ja vēl nekad iepriekš neesi izmēģinājis spēkus biljardā, tad, iespējams, jūties apmulsis. Kādi ir spēles noteikumi? Ko ir būtiski zināt, pirms pirmo reizi to izmēģini? Kāpēc vispār cilvēki aizraujas ar šo sporta veidu? Jautājumu var būt daudz. Taču satraukumam nav pamata!

Raksta turpinājumā esam apkopojuši pašu svarīgāko par biljardu, kas pat lielākajam nezinītim palīdzēs spert pirmos soļus šajā jautrajā sporta veidā.

Kāds ir biljarda mērķis?

Sākot savu ceļojumu aizraujošajā biljarda pasaulē, vispirms ir svarīgi izprast, kādi ir spēles noteikumi. Jautrajam izklaides (un arī sporta) veidam ir sena vēsture – jau 15. gadsimtā džentlmeņi mēdza atpūsties, spēlējot biljardu.

Mūsdienās ir daudz un dažādu spēles versiju, tomēr populārākā no tām ir “Eight-ball”. Dažādās spēļu zālēs varēsi pamanīt arī citus formātus, piemēram, “9-ball”, “Straight Pool” un “9-ball”. Vienalga, kuru versiju izvēlies, mērķis ir viens – iesist visas savas bumbas biljarda kabatā.

Atkarībā no konkrētā formāta, jāņem vērā arī papildu nosacījumi. Piemēram, “9-ball” bumbām ir jānonāk kabatā konkrētā secībā. Ja tas netiek izdarīts, tad spēle ir galā.

Lai gan sākotnēji spēles noteikumi var izklausīties vienkārši, ir nepieciešami regulāri treniņi, lai kļūtu par prasmīgu spēlētāju. Ja esi izmēģinājis biljardu un saproti, ka tev šis sporta veids ir tīkams, tad nākamais solis ir savu prasmju attīstīšana.

Tas nozīmē, ka tev vajadzēs apgūt biljarda spēlēšanas pamatprincipus, tostarp satvērienu, sitienu, bumbiņas virzīšanu un tamlīdzīgi. Pat tādam šķietamam sīkumam kā stājai ir milzu nozīme.

(!) Šeit Tu varēsi atrast dažus aksesuārus biljardam, kurus neatrodi citos veikalos!

Ceļš uz profesionālu karjeru – treniņi un turnīri

Biljards var būt lielisks hobijs, taču tie, kas patiesi iemīl aizraujošo spēli, var pievērsties tai profesionāli. Lai kļūtu par profesionālu biljarda spēlētāju, būs jāvelta daudz laiks treniņiem. Visbiežāk ir nepieciešams arī treneris, kas palīdzēs uzlabot vajadzīgās prasmes.

Daži biljarda spēlētāji lūdz palīdzību bijušajiem spēlmaņiem, citi algo sertificētus trenerus – viss atkarīgs no tavām vēlmēm un interesēm.

Pat ja vēl neesi gana augstā līmenī, lai piedalītos profesionālās sacensībās, izmanto iespēju izmēģināt savus spēkus amatieru biljarda turnīros. Sacenšoties ar citiem spēlētājiem, varēsi attīstīt savas spējas, izprast savus plusus un mīnusus.

 Latvijā darbojas Latvijas Republikas Biljarda Federācija, tās mājaslapā vari uzzināt vairāk par aktuālajiem turnīriem un iespējām tajos piedalīties. Tur arī atradīsi informāciju par pašmāju biljarda klubiem. Rīgā pašlaik tādi ir trīs, savukārt Daugavpilī – viens.

Kādas ir biljarda priekšrocības?

Neatkarīgi no tā, vai biljards tev ir izkustēšanās veids, aizraušanās, hobijs vai arī viss iepriekš minētais kopā, nevar noliegt, ka sporta veidam ir daudz un dažādu priekšrocību. Tas ir vērtīgs gan ķermeņa, gan arī prāta labsajūtai. Lūk, daži piemēri, kādas priekšrocības var baudīt biljarda spēlētāji.

  • Kaloriju sadedzināšana. Lai gan biljards var nešķist kā intensīvākais sporta veids, tas nenozīmē, ka veiktās kustības nededzina kalorijas. Vidusmēra spēlētājs vienā spēlē nostaigā aptuveni pusotru kilometru, nemaz nerunājot par veiktajiem sitieniem.
  • Koncentrācijas spēju attīstīšana. Mēģinot atrast perfekto leņķi sitienam, ir nepieciešams liels fokuss. Gandrīz viss, kas ir jādara pie biljarda galda, prasa nopietnu uzmanību, tāpēc regulāra biljarda spēlēšana var palīdzēt spējai koncentrēties.
  • Kritiskās domāšanas uzlabošana. Līdzīgi kā biljards palīdz koncentrēties, spēle var uzlabot arī kritiskās domāšanas prasmes. Lai izvēlētos pareizo sitienu, ir nepieciešams rīkoties “soli pa solim”, kas attīsta loģisko domāšanu.
  • Labāka ķermeņa lokanība. Spēlējot biljardu, spēlētājiem nākas izstiepties un vairākkārt liekties pāri galda virsmai, kas savukārt uzlabo lokanību. Reizēm ir nepieciešams stāvēt uz vienas kājas, kas attīsta stabilitāti.
Vienalga, vai biljards ir hobijs vai kļūst par profesionālu nodarbi, nevar noliegt, ka tas var būt lielisks dzīves papildinājums. Izmēģini aizraujošo spēli vismaz vienu reizi un gūsti secinājumus pats!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.