Eseja par hantelēm

ESEJA PAR HANTELĒM

HANTELE – divas lodes plūstoši savienotas ar rokturi, kam ir nedaudz lielāks diametrs vidusdaļā. Vai jūs esat pievērsuši uzmanību, cik lakoniska, funkcionāla un arī estētiska ir klasiskās hanteles forma? Rotācijas figūra, kas mielo acis, tās simetrija nomierina.

Manas pirmās hanteles man nopirka tēvs sporta preču veikalā1971.gadā. Tās bija izlietas no čuguna, nokrāsotas melnas. Uz vienas sfēras bija uzraksts 6.kg., uz roktura – 1руб. 10коп. Es pats izteicu vēlmi tās iegādāties, jo tās mani piesaistīja ar savu primitīvo, brutālo skaistumu. Tam, ka ar tām var arī vingrot, bija otršķirīga nozīme. Man tad bija 10.gadi un fizkultūrā trijnieks, neskatoties uz to, ka mans tēvs bija fizkultūras skolotājs. Jāpiezīmē, ka viņš strādāja citā skolā , ne manējā.

Hanteles kļuva manā istabā par galveno interjera elementu. Mēģināju tās pat likt uz sekcijas, kas protams bija ekstremāli. Vingrot ar hantelēm es sāku pamazām, it kā pats to nemanot. Neviens mani nespieda un nemotivēja. Es pats sevi arī ne. Hanteles mistiskā veidā sāka nodarbināt mani metodiski un monotoni. Vingrojumi uzradās instinktīvi un intuitīvi. 6.kg. pleciem un bicepsiem 10.gadu vecumā bija pietiekami.

Par tradīciju kļuva gari, nesteidzīgi treniņi televizora priekšā un nebija svarīgs raidījuma saturs. 1972.gada Minhenes vasaras olimpiskās spēles praktiski noskatījos ar hantelēm rokās.

Pēc tam dzīvē man ir bijis ļoti daudz dažādu hanteļu. Tās vairs netika uztvertas, kā estētikas objekts , interjera elements. Tās kļuva pārsvarā par smagu fiziskā darba rīku – izjaucamas, dažas milzīga izmēra, funkcionālas, bet neestētiskas. Un cilvēki pārsvarā izturas pret hantelēm labākajā gadījumā, kā pret darba rīku. Bet pārsvarā pēc kārtējās neveiksmīgās apņēmības sevi fiziski pilnveidot, kas pirmkārt ir netik fiziski, cik morāli grūti, interese par hantelēm pazūd. Tās nonāk uz lodžijām, pagrabos, garāžās utt., jo kā interjera elements tās netiek uztvertas tāpēc, ka pēc saimnieku ieskatiem tam neatbilst.

Bet varbūt hanteles ir jāiegādājas, kā vizuālās baudas objekts, kā es to izdarīju bērnībā? Par fiziskās attīstības baudas objektu tās iespējams kļūs vēlāk. Varbūt arī nekļūs – viss atkarīgs no jums. Hanteles jebkurā gadījumā būs pašpietiekamas.

Koka hanteles. Kāpēc koks?

Koks vienmēr pieskaroties tiek uztverts kā silts materiāls, kam ir patīkami pieskarties. Metāls kļūst silts tad, kad telpas temperatūra pārsniedz treniņam piemēroto, komfortablo.
Koks ir dabīgs, ekoloģisks materiāls, atšķirībā no ar plastmasu un gumiju pārklātajām metāla hantelēm.
Koks ir viens no fen-šui 5.pamatelementiem(uguns, ūdens, zeme, koks, metāls). Interesanti, ka tieši koks pēc fen – šui dāvā fizisko spēku un garīgo attīstību, metāls tikai aizsargā no naidīgās enerģijas.
Tikai koks vizuāli var sacensties ar metālu. Gumijotās un plastmasas hanteles ir funkcionālas, bet atpaliek estētikā.
Dārgu juvelierizstrādājumu nēsātāji var nenoņemt gredzenus pirms treniņa, kamēr metāla hanteļu rokturi (it sevišķi rievotie) var saskrāpēt dārgmetālu.
Koks ir vairākkārt mazāk blīvs materiāls par metālu . Tāpēc koka hanteles ir jāpilda ar svaru palielinošiem materiāliem – piemēram metāla stieņiem. Vienāda svara koka hanteles vienmēr būs lielākas par metāla hantelēm. Ar to ir jārēķinās.

Ir specifiski vingrojumi, kur vairāk derēs maziņas metāla hantelītes, kurām svars ir koncentrēts maksimāli mazā tilpumā. Piemēram boksa sitienu sērijas ar hantelēm rokās, kur rokām jābūt tuvu pie zoda. Taču vairumā gadījumā šīs koka hanteļu izkliedētais svars spēlēs tikai pozitīvu lomu jūsu treniņos. Piemēram koka hanteles nokrītot būs mazāk traumatiskas jums un jūsu interjeram. Palielinātie izmēri psiholoģiski atstās uz jums pilnvērtīgāku treniņa iespaidu.

Koka hanteles nav domātas sabiedriskajām sporta zālēm tāpat kā vinila plašu atskaņotājs nav domāts automašīnai.

Tās ir domātas individuālistiem, mājas atmosfērai. Koka hanteles ir simbols fiziskajai attīstībai- pastāvīgai un patstāvīgai, pragmatiskai, bez lieka fanātisma, bet ilgstošai un efektīvai. Tās paliks simbols arī tad, kad iespējams vairs nespēlēs praktisku lomu jūsu treniņos. Hanteļu ideālā forma un simetrija atgādinās cik nozīmīgs ir pareizs uzturs, dzīvesveids, fiziskā aktivitāte jūsu dzīves projektā. Bet tas ir jau atsevišķs stāsts.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *