Iepazīsties: Inteleģentais sporta veids ŠAHS!

Svarīgākais par šahu – kāpēc sporta veids ieteicams visiem

Photo by Hassan Pasha on Unsplash

Šahs, ļoti iespējams, ir visu laiku atzītākā galda spēle. Jau gadsimtiem ilgi aizraujošā izklaide ir iemīļota visā pasaulē. Pēdējos gados šaha popularitāte ir krietni augusi, lielā mērā pateicoties “Netflix” seriālam “The Queen’s Gambit”.

Tas gan nav nekāds pārsteigums. Šaham ir daudz priekšrocību. Regulāri trenējoties aizraujošajā sporta veidā, ir iespējams attīstīt smadzeņu kognitīvās funkcijas, tostarp radošo domāšanu, stratēģisko plānošanu, problēmu risināšanu un daudzas citas prasmes.

Šaha apgūšana var potenciāli paaugstināt IQ līmeni, vienlaikus veidojot pašapziņu. Nemaz nerunājot par to, cik spēle ir aizraujoša!

Šaha izcelsme – leģendām apvīta

Šaha vēsture aizstiepjas ļoti sen. Joprojām aktuālas ir diskusijas par to, kurš ir bijis spēles radītājs. Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav, taču skaidrs, ka atbildīgais nav bijis tikai viens cilvēks, jo noteikumi un jēdzieni ir pārāk sarežģīti.

Līdz brīdim, kad Vilhelms Šteinics kļuva par pirmo oficiālo Pasaules šaha čempionu 1886. gadā, spēle jau bija iemantojusi popularitāti. Toreizējā šaha versija, protams, būtiski atšķīrās no tā, ko zinām mūsdienās.

Lai gan pastāv dažādas leģendas par to, kā spēle radīta, šobrīd tiek pieļauts, ka šaha spēlēšana aizsākās Indijas ziemeļos, pēc tam izplatījās Persijā un vēlāk arī visā Āzijas kontinentā. Austrumu pasaulē, piemēram, Indijā, šahs kļuva par muižniecības izglītības sastāvdaļu.

Jau tolaik spēlē izmantoja tādus vārdus kā “Šāh!” (persiešu valodā “karalis”) un “Shāh Māt!” (“šah mats).

Citi savukārt uzskata, ka šahu izgudroja Ķīnā. Kāda leģenda vēsta, ka spēli ap 200. gadu p.m.ē izveidoja komandieris Han Sjiņ, lai attēlotu konkrētu kauju. Drīz pēc kaujas, kas bija svarīga Ķīnas vēsturē, spēli aizmirsa. Vien 7. gadsimtā to ieviesa ar vairākiem jauniem noteikumiem.

Lai arī kāda būtu patiesība, nevar noliegt, ka šaham ir savs šarms. To var baudīt kā pieaugušie, tā arī bērni. Turklāt, iemācoties šahu jau bērnībā, ir vairāki ieguvumi. Kādā pētījumā tika atklāts, ka tiem dalībniekiem, kuri mācījās spēles noteikumus, uzlabojās arī lasītprasme.

Tāpat zinātnieki ir noskaidrojoši, ka šahs var attīstīt vizuālās atmiņas prasmes un spēju noturēt uzmanību.

Kas jāzina, lai kļūtu par labu spēlētāju?

Lai gan šahu iespējams apgūt kā bērniem, tā arī pieaugušajiem, lielākais izaicinājums ir kļūt par prasmīgu spēlētāju. Lai kļūtu par šaha meistaru, ir jāvelta ilgas stundas treniņiem. Mēdz pat teikt – veiksmes pamatā 99% ir stratēģija un taktika.

Tomēr neļauj šim faktam tevi nobiedēt. Ja vēl nekad neesi spēlējis šahu, ir pāris ieteikumi, kurus vari ņemt vērā.

Iemācies, kādas kustības veic katra figūra

Skaidrs, ka vispirms jāsāk ar noteikumu apguvi. Ir ļoti svarīgi iemācīties to, kādas kustības var veikt katra figūra. Ņem vērā, ka tās var pārvietoties tikai noteiktā virzienā.

Atceries, ka figūrām ir dažādas vērtības

Spēles laikā tev neizbēgami nāksies zaudēt vismaz dažas figūras. Vairumā gadījumu tev vajadzētu izvairīties no bruņinieka zaudēšanas, lai glābtu bandinieku. Taču visam, protams, ir savi izņēmumi.

Domā par stratēģiju

Pirms katra gājiena vēlreiz novērtē tava pretinieka rīcību un mēģini izprast, kāda ir viņa motivācija. Vai otrs spēlētājs liek tev slazdus? Ko tavs konkurents plāno darīt? Kā šāds gājiens varētu ietekmēt spēles iznākumu? Kad esi atbildējis uz šiem jautājumiem, izlem, kāda būs tava atbilde.

 Prātā izspēlē potenciālos scenārijus tavam gājienam. Vienlaikus centies pārāk nesatraukties par zaudējumiem. Lai gūtu uzvaru, vispirms nāksies piedzīvot vairākas vilšanās.

Gadiem ilgi šahs ir bijis iecienīts brīvā laika pavadīšanas veids visā pasaulē. Izklaides, kas ir ne tikai aizraujošas, bet arī attīsta prāta spējas ir retums. Šahs apvieno abus šos aspektus, līdz ar to ir izcili piemērots cilvēkiem visos vecumos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.