Prāta treniņi- Idejas

Jautri, bet efektīvi prāta treniņi domāšanas attīstīšanai

Photo by Sigmund on Unsplash

Mūsu prāts un smadzenes ir iesaistītas teju visā, ko darām, tieši tāpēc tās, kā jebkuru citu ķermeņa daļu, ir būtiski regulāri trenēt. Diemžēl prāta vingrināšana, lai uzlabotu atmiņu, fokusu vai vienkārši ikdienu, daudziem kļūst par prioritāti, vien sasniedzot vecumdienas.

Tomēr ir būtiski saprast, ka prāta treniņiem ir daudz priekšrocību, neatkarīgi no tā, cik tev ir gadu. Lūk, vērtīgi ieteikumi, kā iekļaut dažādus vienkāršus, taču efektīvus vingrinājumus savā ikdienā.

Izklaidējies ar puzli

Vienalga, vai tavs mērķis ir salikt Mona Lisas portretu no 1000 puzles gabaliņiem, vai arī pūlies izveidot mikipeli no 100 detaļām, puzles ir lielisks veids, kā attīstīt savu smadzeņu darbību. Pētījumos ir pierādīts, ka puzļu likšana veicina dažādu kognitīvo spēju attīstību.

Aizraujošā nodarbe arīdzan aizkavē prāta novecošanu, jo attēla veidošana prasa piepūli. Mūsdienās ir pieejamas daudz un dažādas puzles. Ja šķiet, ka ierastās versijas ir pārlieku vienkāršas, vari izmēģināt spēkus 3D.

Izmēģini veiksmi kāršu spēlēs

Vai zināji, ka arī kāršu spēlēm ir pozitīva ietekme uz smadzeņu darbību? Ja meklē interesantu prāta treniņu, tad ir īstais laiks izmēģināt spēkus pokerī, bridžā vai zolē. Zinātnieki, veicot pētījumu par pieaugušajiem vērtīgām stimulējošām aktivitātēm, atklāja, ka kāršu spēles var palielināt smadzeņu apjomu vairākos tās reģionos.

Vienlaikus aizraujošā izklaide var palīdzēt uzlabot atmiņu un attīstīt domāšanas prasmes. Izklausās lieliski, vai ne?

(!) Šeit Tu atradīsi dažādas foršas un noderīgas spēles, un prāta mežģus katrai dienai.

Apgūsti jaunas prasmes

Ja vēlies nodarbināt savu prātu, tad labākais veids, kā to darīt, ir, apgūstot jaunas prasmes. Kāpēc? Kad mācies kaut ko jaunu, darbojas vairākas smadzeņu zonas un pocesā iesaistās arī tava atmiņa.

 Neatkarīgi no tā, vai izmēģini jaunu recepti, lasi Šekspīru vai mēģini uzbūvēt limdašīnu no zobu bakstāmajiem, tavs prāts būs pamatīgi nodarbināts, cenšoties izprast, kā to labāk izdarīt.

Risini krustvārdu mīklas

Labs vingrinājums, lai trenētu prātu, ir krustvārdu mīklu risināšana. Meklējot vārdus, kas atbilst noteiktam burtu skaitam un konkrētajai mīklai, nākas izmantot tā dēvēto verbālo atmiņu. Vairākos pētījumos ir atklāts, ka cilvēkiem, kuri ir risinājuši krustvārdu mīklas, demence attīstījās retāk.

Šķiet, ka vērtīgā nodarbe ir tev pārāk sarežģīta? Nesatraucies! Mūsdienās ir pieejams plašs klāsts ar visdažādākajām krustvārdu mīklām, turklāt daļa no tām ir pielāgotas pat bērniem.

Trenē prātu ar spēlēm tiešsaistē

Internets nav paredzēts tikai “Instagram” pētīšanai vai “TikTok” deju apgūšanai. Tiešsaistē ir atrodami daudzi bezmaksas rīki, kas var palīdzēt prāta trenēšanā. “Luminosity”, “Sharpbrains” un “Cognifit” ir vien daži piemēri lietotnēm, kas piedāvā spēles prāta vingrināšanai.

Tajās atradīsi dažādus veidus, kā izaicināt savu atmiņu, kā arī uzmanību un koncentrēšanās spējas. Pašlaik gan vēl nav izpētīts, cik ļoti izklaides ar šādām spēlēm palīdz ilgtermiņā, tomer nevar noliegt, ka tām ir liels potenciāls.

Pievērsies šaha spēlēšanai

Kad 2020. gadā pirmizrādi piedzīvoja seriāls “The Queen’s Gambit”, šahs pieredzēja negaidītu popularitātes vilni. Tas gan nav pārsteidzoši – sporta veidam ir daudz priekšrocību. Izrādās, ka šahs attīsta spēju domāt gan racionāli, gan loģiski.

Spēlētājiem ir jāspēj atrast radošus risinājumus un domāt “ārpus rāmjiem”, lai palielinātu izredzes uzvarēt. Pētījumos arī atklāts, ka, regulāri pievēršoties šim sportam veidam, būtiski palielinās informācijas apstrādes ātrums. Šo un citu iemeslu dēļ šahs ir izcila nodarbe kā pieaugušajiem, tā arī bērniem.

Mēs visi zinām, ka labsajūtas pamatā ir regulāri treniņi. Taču nereti pievēršamies tikai sava ķermeņa attīstīšanai, aizmirstot par prātu. Nepieļauj šo kļūdu! Ja ikdienā pievērsīsi uzmanību sava prāta vingrināšanai, tad vecumdienās nevajadzēs satraukties par potenciālām problēmām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.