Pusaudži un brīvais laiks

Kā pusaudži pavada brīvo laiku

Visi pusaudži ir atšķirīgi. Taču lielākajai daļai, patīk pavadīt brīvo laiku, piemēram, iepērkoties, dodoties uz ballītēm, spēlēt un izmantot sociālos tīklus, rakstīt īsziņas, skatīties filmas, lasīt un doties uz pludmali vai parku.

Tāpat arī pusaudži arvien vairāk sava brīvā laika pavada strukturētās ārpusskolas aktivitātēs/pulciņos, piemēram, mākslas un sporta nodarbībās.

Brīvais laiks un aktivitātes kopā ar jums

“IEPIRKŠANĀS! MAN UN MANAI MEITAI VIENKĀRŠI PATĪK IEPIRKTIES. TAD APSTĀJAMIES IEDZERT KAFIJU VAI SULU UN VIENKĀRŠI PARUNĀJAMIES. CITREIZ JŪTOS TIK DĪVAINI TO DAROT KOPĀ AR SAVU MEITU, BET MAN TAS PATĪK.” 
-MAMMA 16G.V. MEITENEI

Kopīga brīvā laika pavadīšana ir lielisks veids, kā uzturēt saikni ar savu pusaugu bērnu.

Darot kaut ko diviem vien, tas var būt kā izaicinājums jūsu bērnam. Varat doties uz filmu vai koncertu, kopīgi pagatavot maltīti, apskatīt ģimenes foto albumu vai strādāt pie kāda projekta- piemēram, bērna istabas pārkārtošanas. Tas ir atkarīgs tikai no tā, kas interesē jūs un jūsu bērnu un vai šī interese var pārdzimt kopīgā.

Šādām darbībām nebūt nav jānotiek spontāni, iesākumam ir noderīgi vienkārši apspriest šīs idejas ar bērnu un plānot kā šo laiku pavadīsiet kopā .

Ja brīvā laika pavadīšana kopā ar jums viņam/i ir ,kas neierasts, , var gadīties, ka bērnu nāksies nedaudz pabikstīt un uzmundrināt, pirms šī ideja vispār sāks viņu aizraut. Ja tā ir problēma, bieži vien labākā doma ir uzaicināt arī vienu vai divus bērna draugus. Bieži vien mēs piedzīvojam posmu kad parsavu ikdienu bērns vairāk dalīsies ar vienaudžiem nevis ar vecākiem, tāpēc šāda ideja nebūt nav slikta- būt vienā lauciņā ar viņa uzticības personām.

Iespējams, jums būs jāizmēģina dažādas aktivitātes, pirms atrodat to, kas jums abiem patīk.

Brīvais laiks un aktivitātes kopā ar visu ģimeni

MĒS DODAMIES UZ PARKU SESTDIENAS PĒCPUSDIENĀ, LAI VIENKĀRŠI SPĀRDTU BUMBU APKĀRT. ES TIEŠĀM BIJU AIZMIRSIS, CIK JAUTRI VAR BŪT VIENKĀRŠI SKRAIDĪT PA PARKU!
– RIČARDS, 14G.V. DĒLA TĒTIS

Ja jums ir pusaudži un jaunāki bērni, varat sarīkot ģimenes sapulci, lai izdomātu aktivitātes, kuras varētu izbaudīt kopā kā ģimene . Jūs varētu izveidot pāris sarakstus — aktivitātes, ko darīt kopā, un darbības, kuras darīs tikai daži no jums.

Dažas aktivitātes, kuras varētu veikt visa ģimene, varētu sevī ietvert:

  • ģimenei draudzīgas filmas skatīšanās — šim idejas atradīsiet vienkārši ieguglējot atslēgas vārdus, bet te daži ieteikumi no mums: Patriks, Tēti rīkojas, Amazonija u.c.(Un,protams,jebkura multfilma-tās šobrīd ir ļoti labas)
  • piknika rīkošana- Daži sendviči, limonāde un bumba,tas pa lielam viss,lai visiem būtu nodarbe un gana interesanti
  • spēlēt foršas galda un āra spēles- piem., Saboteur, Catana, Spikeball, Ludo utt.(Šīs visas varat atrast mūsu LV spēļu veikalos)
  • plānojot īpašu maltīti, katram iesakot kādu ēdiena veidu
  • plānojot kopīgas brīvdienas, piemēram ar nakšņošanu- visiem pusaudžiem patīk gulēt viesnīcās ,tā kā šis noteikti varētu izraisīt viņos interesi.
  • dodoties pastaigā vai izbraucienā ar velosipēdu.


Brīvais laiks ar draugiem

Lielākoties bērns gribēs pavadīt laiku ar saviem draugiem. Vienošanās par dažiem noteikumiem ,par brīvā laika pavadīšanu, var palīdzēt saglabāt savstarpēju cieņu un uzticību.

Šeit ir dažas lietas, pie kurām būtu jāpiedomā, apspriežot brīvā laika pavadīšanu ar draugiem.

Informācija

Cik daudz jums jāzina(cik gribat zināt) par to, kur jūsu bērns dodas un ar ko kopā? Kādas privātās dzīves detaļas ,jūsu bērnam būtu pienākums paturēt pie sevis? Vai viņa/š var jums piezvanīt, ja viņas/a plāni mainās? Vai viņa/š atstās tālruni ieslēgtu, kamēr būs ārā?

Bērna uzraudzība ir pareiza, ja vien jūs vienkārši mēģināt pārliecināties, ka jūsu bērns ir drošībā. Kad bērns kļūst vecāks, ir jāmāk samazināt savu uzraudzību un iesaistīšanos viņa darbībās. Tā mēs palīdzam bērnam veidot pašam savus patstāvības pamatus, un parādam, ka viņš ir cienīgs uzņemties atbildību un pieņemt lēmumus patstāvīgi.

Pieejamība

Jūs varētu padomāt par to, cik būsiet pieejams transporta nodrošināšanai ,nepieciešamības gadījumā. Vai jūs varat nosargāt savu bērnu no kādām lietām, ja jau esat pietiekami viņu brīdinājis? Vai esat pieejams ārkārtas situācijā? Vai piedāvāsi transport uz mājām arī viņa draugiem? 

Lai gan būt par bērna privāto taksistu var būt apgrūtinājums, tas palīdzēs jums pārliecināties, ka bērns pārvietojas drošībā. Tāpat arī nevajadzētu izslēgt faktu,ka tas dod vairāk laika kopā un iespēju iepazīt draugus.

Atvērto durvju dienas

“Turot durvis mājā vienmēr atvērtas”, jūs parādat savam bērnam cik nopietni uztverat viņa savstarpējās attiecības un draudzības ar vienaudžiem un parādat, ka redzat cik svarīgas tās viņam ir.

Viens no veidiem, kā saglabāt šos svarīgos apziņas momentus, ir mudināt savu bērnu ciemoties pie draugiem un tāpat arī dot viņiem vietu jūsu mājās. Jūs varētu padomāt par to, cik “atvērts” vēlaties, lai jūsu mājoklis būtu. Ja ciemos ir draugi vai būs komandantstunda? Vai nodrošināsiet ēdienreizes, uzkodas un dzērienus? Vai jūsu bērnam ir jāuzņemas atbildība par draugu uzņemšanu, piemēram, pēc tam jāsakārto virtuve vai dzīvojamā istaba istaba?

Nauda

Jūsu bērnam ar laiku var nākties atklāt, ka dažas viņu interesējošās aktivitātes maksā naudu. Noderīgi būtu runāt ar savu bērnu par to, par kādām aktivitātēm esat gatavs maksāt, cik bieži un cik daudz. Tāpat arī ir varīgi runāt par  kabatas naudu . Apsveriet, cik daudz būtu pieļaujams jūsu ģimenē. Vai papildu darbiņi varētu palīdzēt nopelnīt papildu naudu?

Brīvais laiks vienatnē

Dažreiz jūsu bērns vienkārši vēlēsies pavadīt laiku viens pats. To var pamanīt kad bērns vairāk laika sāk pavadīt pie mācībām — daļēji tas ir saistīts ar viņa garīgo bateriju uzlādi. Solo jeb brīvais laiks ir labi, ja tas nav visu laiku un ir līdzsvarots ar laika pavadīšanu ar draugiem un ģimeni.

Ir arī pareizi, ja jūsu bērnam dažreiz ir garlaicīgi! Garlaicība var motivēt jūsu bērnu atrast kādu radošu interesi, lai aizpildītu savu laiku. (Atcerēsimies savu bērnību- no garlaicības prātā dzima vislabākās ,sevis izklaidēšanas, idejas((nu bija arī izņēmumi,protams,ka.:)).

Ekrānu laiks
Jūsu bērns var pavadīt lielu daļu sava brīvā laika, skatoties televizoru, izmantojot datoru vai planšetdatoru, spēlējot videospēles un izmantojot tālruni.

Veselīgs ekrāna laiks pusaudžiem ir saistīts ar kvalitatīvu lietojumprogrammu un lietotņu izvēli ,un veselīgu ierīču lietošanu. Tas ietver arī ierīču lietošanas laika ierobežojumus. Noderīgas būtu dažas sarunas par ierīces izmantošanas laiku skolas nedēļā, nedēļas nogalēs un brīvdienās – tas var palīdzēt jūsu bērnam līdzsvarot ierīču lietošanas laiku ar citām aktivitātēm.
 Tie ir bērni, brīžiem neizprotami un sarežģīti, bet tomēr mūsu pašu mīlēti un loloti- Mēs esam “par”, veselīgu pamatu veidošanu un patiesu attiecību stiprināšanu.

Izmantotie avoti: Raising children- Australian parenting web page.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.