Pusaudzis un naudas pārvaldīšana

Šajā rakstā:

 • Naudas pārvaldība ir saistīta ar mācīšanos pelnīt, ietaupīt, tērēt, aizņemties un atmaksāt naudu atbildīgi.
 • Pusaudži mācās pārvaldīt naudu, vērojot, kā jūs ar to rīkojaties
 • Uzticot vecākiem bērniem, lielāku atbildību pār savu naudu, viņi var apgūt mūža naudas pārvaldības prasmes.
 • Pusaudžiem ir jāsaprot, ka tēriņi tiešsaistē un debetkaršu vai kredītkaršu izmantošana tieši ietekmē viņu bankas kontus.

Naudas pārvaldības modelēšana

Bērna iesaistīšana mājsaimniecības finansēs ir labs veids, kā palīdzēt bērnam apgūt naudas pārvaldību. Labs piemērs ir kopā ar bērnu izstrādāt uzkrājumu plānu savai nākamajai ģimenes brīvdienai/ām vai pārskaīt labākos telefona/interneta  kompāniju piedāvājumus.

Jūsu bērns mācās, vērojot, kā jūs rīkojaties ar naudu. Tāpēc viens no labākajiem veidiem, kā palīdzēt bērnam apgūt prasmes pārvaldīt naudu, ir modelēt atbildīgu attieksmi pret naudu un naudas pārvaldību .

Jūs teši varat nosūtīt savam bērnam pozitīvus un atbildīgus signālus veicot dažādas darbības, kuras saistītas ar finansēm un to plānošanu:

 • sastādot ģimenes budžetu un pie tā pieturoties
 • ietaupījumu mērķu noteikšana
 • atliekot naudu ārkārtas gadījumiem
 • prioritāti piešķirot lietām, kas jums jāiegādājas, nevis lietām, kuras vēlaties iegādāties
 • smagi strādā, lai kaut kam ietaupītu
 • jūsu ienākumu organizēšana, lai apmaksātu rēķinus
 • izvairoties no impulsa pirkumiem.

Veicināt atbildīgu naudas pārvaldību

Bērnam kļūstot vecākam, ir ieteicams dot bērnam lielāku kontroli un atbildību pār savu naudu un to, kā viņš to tērē. Tas palīdzēs jūsu bērnam apgūt svarīgas naudas pārvaldības prasmes.

Vēl viens labs ieteikums ir izstrādāt dažas skaidras naudas izmantošanas vadlīnijas , piemēram, pārrunāt, cik daudz var novirzīt uzkrājumiem, tēriņiem un ziedojumiem. Un ir svarīgi virzīt savu bērnu uz naudas taupīšanu, nevis tērēšanu.

Jūsu bērns pieļaus dažas kļūdas naudas pārvaldībā, neatkarīgi no tā, vai tā ir iztērēta nedēļas kabatas nauda divās dienās, vai daudz iztērēts kaut kam, kas pēc iegādes vairs nešķiet tik labs un interesants. Tā vietā, lai piešķirtu bērnam vairāk naudas, ir ieteicams runāt ar savu bērnu par to, ko viņš ir iemācījies no pieredzes ,un ko viņš nākamreiz varētu darīt savādāk.

Pusaudžiem var būt viegli samaksāt lielus mobilā tālruņa rēķinus. Ir ieteicams runāt ar savu bērnu par dažāda veida tālruņa plāniem . Varat ieteikt sākt ar priekšapmaksas plānu, kuram ir ikmēneša limits, vai piekrist izsekot bērna tēriņiem tālruņa plānā, lai izvairītos no pārtēriņiem.

Tērēt naudu

Izmantojot tiešo debetu vai kredītkarti, var būt viegli iztērēt vairāk, nekā plānojāt. Ja jūsu bērnam ir kāda no šīm kartēm, pirms pirkuma veikšanas ir ieteicams pārbaudīt kartes konta atlikumu. Tādā veidā viņi apzinās, cik daudz naudas viņiem ir tēriņiem un pie scenārija ja viss tiek iztērēts, būs skaidra apziņa par to cik daudz un kādiem mērķiem bijis iztērēts..

Daļa no mācīšanās par naudas pārvaldību ir mācīšanās tērēt atbildīgi un novērtēt lietu vērtību.

Šie padomi var palīdzēt jūsu bērnam mācīties:

 • Mudiniet savu bērnu noteikt(prognozēt) cenas un pārvaldīt savas iknedēļas izmaksas. Tas var ietvert skolas autobusu cenas, sociālos izbraucienus un tā tālāk. *Budžeta lietojumprogrammas, šajā varētu palīdzēt.
 • Ļaujiet bērnam iegādāties dzimšanas dienas, Ziemassvētku vai citas dāvanas saviem brāļiem un māsām vai citiem ģimenes locekļiem. Plānojot šo dāvanu iegādi, bērns iemācīsies plānot un optimizēt savu budžetu. Tāpat šī prakse neizslēdz faktu, ka tādā veidā bērns sāktu novērtēt un izprast dāvanu vērtību, kuras saņem no citiem.
 • Piešķirt bērnam budžetu viņa dzimšanas dienas svinībām ir labs variants, lai bērns pats izlemtu, ko pirkt vai kur doties.
 • Tāpat ir svarīgi darīt bērnam zināmu, ka jūs palīdzēsiet bērnam pirmajā reizē, kad beigsies nauda, ​​taču svarīgi ir darīt zināmu, ka nākamreiz, ‘’jātiek gala ar sekām’’ ,būs patstāvīgi.

Naudas pelnīšana

Ja jūsu bērns vēlas sākt pelnīt pats, ir daudz veidu, kā to atbalstīt.

Dažas ģimenes dod bērniem un pusaudžiem kabatas naudu . Ja nolemjat dot kabatas naudu, varat padomāt, vai kabatas naudā ir iekļauta samaksa par palīdzību mājas darbos. Dažas ģimenes maksā bērniem par dažiem papildu darbiem, īpaši, ja tas palīdz bērniem sasniegt uzkrājumu mērķus. Bet citas ģimenes uzskata, ka ikvienam ir jāiegulda mājsaimniecības darbos, negaidot samaksu. Nav pareizi vai nepareizi — runa ir par to, kas ir piemērots jums un jūsu ģimenes situācijai.

Daži pusaudži vēlas nopelnīt paši, strādājot ārpus mājas. Ja tas interesē jūsu bērnu, viņš varētu apsvērt iespēju veikt neoficiālus darbus draugu vai ģimenes lokā, piemēram, barot mājdzīvniekus, kamēr saimnieki ir brīvdienās, auklējot bērnus vai tīrot automašīnas. Šāda veida pasākumi arī stiprina jauniešu sociālās prasmes un spēju laipni pieņemt maksājumus.

Jūsu bērns varētu būt ieinteresēts iegūt nepilna laika darbu. Nepilna laika darbs var palīdzēt jūsu bērnam veidot prasmes, pieredzi, pārliecību un kontaktus turpmākai nodarbinātībai.

Krāt naudu

Pieaugot bērni sāk domāt par uzkrājumu veidošanu lietām, ko vēlas. Šis ir galvenais solis naudas pārvaldības apguvē un atbildīgu finanšu paradumu veidošanā.

Šie padomi var mudināt jūsu bērnu ietaupīt:

 • Mudiniet savu bērnu vienmēr uzkrāt daļu savas kabatas naudas vai dzimšanas dienas naudas.
 • Palīdziet bērnam noteikt īstermiņa un ilgtermiņa ietaupījumu mērķus. Ja jūsu bērns ietaupa skaidru naudu, varat izmantot diagrammu, lai izsekotu, cik tuvu viņš ir saviem mērķiem. Ja jūsu bērns iemaksā naudu bankas kontā, viņš var pārbaudīt savus ietaupījumus tiešsaistē.
 • Palīdziet bērnam izveidot krājkontu ar ierobežotu piekļuvi, tādējādi apgrūtinot tūlītēju naudas izlietošanu.
 • Izmēģiniet kabatas naudas lietotni. Varat to izmantot, lai kopā ar bērnu iestatītu ietaupījumu mērķi, izvēlētos kabatas naudas summu un izsekotu uzkrājumu veidošanai un tēriņiem.
 • Mudiniet savu bērnu meklēt labāko krājkontu. Daudzas bankas piedāvā bez maksas kontus personām, kas jaunākas par 18 gadiem.

Naudas aizņemšanās un naudas aizdošana

Jūs, iespējams, būsiet sava bērna pirmais aizdevējs. Šī ir laba iespēja mācīt bērnam par kredītu atmaksas nozīmi naudas pārvaldībā.

Piemēram, iespējams, jūsu bērns ir noskatījis kādas stilīgas kedas un atradis, kur tās ir pārdošanā. Varat aizdot bērnam atlikušos 20 eiro, kas viņam nepieciešami, lai viņš varētu nopirkt kedas. Bet šajā mirklī būtu svarīgi apspriest un vienoties par atmaksas plānu.

Tāpat svarīgi būtu apspriest naudas aizņemšanos no draugiem vai naudas aizdošanu draugiem. Vai tas ir kaut kas, uz ko jūs mudināt? Jūs varētu runāt par to, kāpēc to vajadzētu darīt vai kāpēc ne, un par to, cik svarīgi ir pēc iespējas ātrāk atmaksāt naudu aizņemšanās gadījumā, un cik svarīgi ir paturēt prātā un sekot līdz ja esi aizdevis draugam.

Šeit nav runa par skopošanos, bet gan par to, ka bieži vien tā paliek par sistēmu jauniešu vidū- daudzi māk ņemt, bet neizprot brīdi kadi r jādod. Un kad aizdošana tiek atteikta, bieži vien tas var sabojāt savstarpējās attiecības jauniešu vidū. Tieši tāpēc ir svarīgi mācīt bērnam naudas pelnīšanu vai parāda atdošanu – lai viņš nekļūtu par mūžīgo ņēmēju vai aizdevēju.


Izpratne par digitālo naudu

Bērni bieži sāk mācīties par naudas pārvaldību, izmantojot skaidru naudu, taču liela daļa naudas pārvaldīšanas ir saistīta ar digitālo naudu. Tas ietver tiešā debeta vai kredītkaršu izmantošanu un iepirkšanos tiešsaistē.

Ir arī svarīgi, lai jūsu bērns saprastu, ka, tērējot tiešsaistē vai izmantojot tiešo debetu vai kredītkarti, nauda tiek noņemta no viņa bankas konta. Regulāra konta bilances pārbaude var palīdzēt šajā jautājumā.

Ja jūsu bērns vēlas saņemt debetkarti vai kredītkarti, ieteicams ar savu bērnu pārrunāt priekšrocības un trūkumus, kas saistīti ar vieglu piekļuvi uzkrājumiem vai kredītkarti. Piemēram, debetkartes un kredītkartes ir ērti paņemt līdzi, taču ir grūtāk izsekot tēriņiem. 

Kad jūsu pusaugu bērns sāk lietot digitālo naudu, atbildīga digitālā pilsonība palīdzēs viņam aizsargāt savu naudu un kontus. Tas ietver zināšanas, kā aizsargāt paroles, un mācīšanos atpazīt krāpniecību.

Izmantotie avoti: Raising children- Australian parenting web page.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.